Pretraga tekstova
Estonija, često spominjana kao e-država, posljednjih godina ulaže znatan trud kako bi zaustavila odljev mladih liječnika u bogatije zemlje poput Finske
U estonskom gradu Tartuu, poznatom po Sveučilištu osnovanom još 1632. godine, studentica medicine Elis Riin Tars Hurt priprema se za budućnost u kojoj želi ostati u svojoj zemlji i doprinijeti razvoju zdravstvenog sustava - posebice u manjim mjestima.
"Nadam se da ću postati istraživačica genetike u Estoniji. Htjela bih barem malo pridonijeti boljem svijetu", kaže Elis, koja sa svojim kolegama aktivno sudjeluje u projektima podrške studentima medicine.
Estonija, često spominjana kao e-država, posljednjih godina ulaže znatan trud kako bi zaustavila odljev mladih liječnika u bogatije zemlje poput Finske. Ključni alat u toj borbi su državni programi poticaja za rad u manjim sredinama - s naglaskom na stipendije, bonuse i mogućnosti stručnog usavršavanja.
"Država nudi financijsku pomoć i poticaje da se mladi liječnici odluče raditi tamo gdje ih najviše nedostaje", ističe Priit Valja, specijalizant koji svakodnevno koristi prednosti digitaliziranog zdravstvenog sustava.
Za razliku od prošlog desetljeća, kada su razlike u plaćama i uvjetima rada sjevernih susjeda bile nepremostive, danas Estonija uspijeva držati korak zahvaljujući ubrzanom rastu plaća i fokusiranju na kvalitetu radnog okruženja.
"Plaće liječnika i sestara u posljednjih su deset godina rasle najbrže u Europi, što je značajno usporilo odljev mozgova", potvrđuje Helen Reim, prodekanica Medicinskog fakulteta u Tartuu. Dodaje i da se danas sve više pažnje pridaje kvaliteti radnog okruženja: "Razgovaramo o tome, ističemo da se mora voditi računa o atmosferi i podršci na radnom mjestu."
Za Elis, genetika predstavlja budućnost: "Svake godine raste broj istraživanja, sve više liječnika upućuje pacijente genetičarima. Na tom području želim doktorirati i specijalizirati medicinsku genetiku", zaključuje.
Estonski model pokazuje kako promišljena državna strategija može stvoriti uvjete u kojima mladi liječnici ne samo da ostaju - nego žele ostati.
Cijelu 22. epizodu serijala Talenti EU regija pogledajte u nastavku:
Projekt Talenti EU regija, kojeg sufinancira Europska unija, fokusiran je na europski demografski problem odljeva mozgova. Budući da se neke regije bore s rastućom nerazvijenošću i nedostatkom talenata, serijal emisija RTV Slovenije se bavi upravo problemom manjih regija koje napušta mlado i visokoobrazovano stanovništvo. Kroz 26 emisija predstavit će se dobre prakse iz 11 europskih zemalja koje su se uhvatile u koštac s ovim sve brže širućim trendom.
Tagovi
Talenti EU regija RTV Slovenija Estonija Liječnici Odljev mozgova
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Partner
Ljubljana,
Slovenija
tel: +386 41 327851,
e-mail: barbara.zrimsek@rtvslo.si
web: https://www.rtvslo.si/talenti-eu-regij/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #životinje #proizvodnja
Divlji zec sav mokar jer je trčao kroz rosnu travu, rano jutro...
Komšija kosi travu za sijeno, a rode odmah dolijeću i hodaju za njim
Leticija Hrenković
prije 5 dana
Pozdrav Josipe! Odlične su vam fotke. Trebate u opis posta dodati #ruralfoto i kategoriju u kojoj ih nominirate npr. #životinje, jer bez toga ih se Više [+] neće moći pretraživati.
Josip Weissenberger
prije 6 dana
komšija kosi travu za sijeno a rode odmah dolijeću i hodaju za njim komšija kosi travu za sijeno a rode odmah dolijeću i hodaju za njim
Josip Weissenberger
prije 6 dana
divlji zec sav mokar jer je trčao kroz rosnu travu ,rano jutro... divlji zec sav mokar jer je trčao kroz rosnu travu ,rano jutro...